طراحی ارتباطات بی سیم

طراحی ارتباطات بی سیم

ارتباط بی سیم به انتقال اطلاعات بین دو نقطه بدون استفاده از کابل و به وسیله  امواج الکترومغناطیسی گویند. این ارتباطات می تواند از نوع کوتاه یا بلند باشند. شرکت تکتا تجارت اماده ارائه طرح ،دستگاه های بی سیکم  و راه اندازی ارتباطات بی سیم شما می باشد .

طراحی ارتباطات بی سیم

 

 

 

سیستم های ارتباطی رادیویی UHF / VHF

این سیستم، ارائه راهکاری مبنی بر برقراری ارتباط بی سیم صوتی دو طرفه است که در بسیاری از برنامه ها مانند برقراری امنیت عمومی، ارائه خدمات اضطراری، بخش حمل و نقل و سرمایه گذاری کاربرد دارد. به این صورت امکان پیاده سازی سیستم¬های مختلفی از سیستم های ساده گرفته تا سیستم های پیچیده در سطح کشور به وجود می آید.

این سیستم می تواند به صورت آنالوگ، دیجیتال، ترانک و .. باشد و در رنج های فرکانسی مختلف مانند HF، UHF و VHF قابل استفاده است.

 

سیستم های رادیویی مایکروویو

سیستم رادیویی مایکروویو، سیستمی است که به منظور پخش و انتقال داده ها از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم مایکروویو شامل رادیوهایی است که در بالای دکل های مایکروویو قرار دارند و به منظور برقراری ارتباطات مایکروویو از تکنولوژی خطوط رادیویی مایکروویو به صورت مستقیم استفاده می کنند.

از مایکروویو به طور گسترده برای برقراری ارتباطات نقطه به نقطه ( Point to Point ) استفاده می شود زیرا طول موج های کوتاه این امکان را فراهم می کنند که آنتن ها به راحتی بتوانند با استفاده از پرتوهای باریک و مستقیم به ارسال و دریافت آن ها در آنتن گیرنده بپردازند. به این صورت به تجهیزات مایکروویو در فاصله نزدیک، بر روی موج¬های رادیویی پایین¬تر امکان استفاده از فرکانس مشابه بدون تداخل داده می شود.

خط دید بین آنتن ها در ارتباطات نقطه به نقطه ساختمان های بلند، باید در مقابل تداخلات محافظت شود، بنابراین لازم است محاسبات و مهندسی دقیق قبل از برقراری ارتباطات صورت گیرد و نصب نیز توسط کارشناسان حرفه و خبره انجام شود. علاوه بر انجام اقدامات لازم در سایت، یک سیستم کامل رادیویی مایکروویو را برای شبکه های PDH و SDH ارائه می شود. همچنین می توان به طراحی طیف هایی برای انحراف سنجی و سنجش میزان قدرت سیگنال های مایکروویو، نصب و مدیریت خدمات پروژه پرداخت. با ارائه محصولات مختلف مایکروویو، راه حلی برای انتقال داده، ویدئو و صوت در فرکانس های 5/3، 8/5، 6، 8-7، 13، 15، 18، 23، 26 تا 60 گیگاهرتز فراهم می گردد.

 

راهکارهای نوین در حوزه شبکه­ های Wireless

همواره یکی از مهم­ ترین ایراداتی که بر فناوری­ های بی سیم وارد است، وجود نقاط ضعف امنیتی در این بستر ارتباطاتی و همچنین عدم وجود امکان مدیریت و یا کنترل کاربران این شبکه­ ها می­ باشد.

یکی از راهکارهای نوین جهت تحت پوشش قرار دادن نیازمندی­ هایی از این دست، استفاده از سرویس­های نوین Cisco ISE می­ باشد. لازم به ذکر است که تمامی نیازمندی­ های امنیتی و مدیریتی و همچنین بسیاری دیگر از راهکارهای مشابه با استفاده از راهکار Cisco ISE قابل پیاده­ سازی و راه ­اندازی می­ باشد.

برخی از مزایا و نقاط قوت سرویس های Wireless سیسکو:

– طراحی، جانمایی و بهینه سازی شبکه های Wireless با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته

– یکپارچه سازی، راه اندازی و مدیریت متمرکز بر روی کلیه Access point ها

– قابلیت توسعه سطح دسترسی وایرلس از طریق بستر شبکه WAN

– قابلیت مدیریت قدرت انعکاس سیگنال و جلوگیری از تداخل فرکانسی با دستگاه های دیگر در شبکه

– توانایی ایجادSSID  های مختلف بر روی یک یا چند Access Point

– قابلیت یکپارچه سازی با Active Directory  جهت کنترل دسترسی کاربران شبکه و اعمال سیاست ها

– قابلیت یکپارچه سازی با سامانه Cisco ISE  جهت راه اندازی سرویس Wireless 802.1X

– قابلیت یکپارچه سازی با سامانه Cisco Prime  به منظور ایجاد مانیتورینگ کامل و یکپارچه وایرلس سیسکو

– ایجاد قابلیت Wireless Roaming  در شبکه بدون قطعی اتصالات کاربران در نقاط مختلف سازمان

– قابلیت اجرای DHCP Server جهت جدا سازی و بهینه سازی ارتباطات کاربران شبکه

 

 

متخصصین ما پاسخگوی شما هستند . جهت مشاوره و استعلام تعرفه و قیمت تماس بگیرید:

021 88 61 28 45

 

 

اطلاعات بیشتر در مورد طراحی ارتباطات بی سیم

باند فرکانسی :

سیستم های رادیویی در محدوده بسیار بسیار وسیعی از طیف الکترومغناطیس قادر به برقراری ارتباط می باشند . این فرکانسها از محدوده چند ده هرتز در باند ELF تا سطوح اگزا هرتز متغیر بوده و به دسته های گوناگون با اسامی مختلف تقسیم بندی می شوند . ماهیت سیگنالهای الکتریکی در این محدوده وسیع طیف فرکانسی متغیر بوده و بسته به سطح کلی فرکانس از فرمی به فرم دیگر در نوسان است . لازم به تکرار است که تجهیزات و تکنولو‍ژیهای استفاده شده در این محدوده وسیع کاملاً متفاوت می باشد . ارتباطات دریایی و زیر دریایی نمونه هایی از مخابرات بی سیم در فرکانسهای بسیار پایین و دریافت و تحلیل امواج کیهانی توسط رادیو تلسکوپها و ادوات کیهان شناسی ، نمونه هایی از ارتباطات رادیویی در فرکانسهای بسیار بالا می باشند .

سطح توان :

سیستم های رادیویی در سطوح مختلف توان از محدوده پیکو وات تا کیلو وات قادر به فعالیت بوده و سطح توان ارسالی و دریافتی بسته به نوع کاربرد کاملاً متفاوت است . بدیهیست که جهت طراحی سیستم های رادیویی در سطوح متفاوت توان ، تکنولوژیهای کاملاً متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که پرداختن به جزئیات آن خارج از حیطه این مقاله است .

ارتباطات در شبکه های WLAN یا شبکه های ارتباط سلولی را می توان نمونه هایی از سیستم های مخابراتی کم توان دانست و تجهیزات مورد استفاده در سیستم های جنگ الکترونیک از قبیل رادارهای پر قدرت را می توان در گروه سیستم های رادیویی پر توان تقسیم بندی نمود .

تعداد نقاط فرستنده و گیرنده :

سیستم های بی سیم بر اساس تعداد نقاط فرستنده و گیرنده ، به چند دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

  • ارتباط یک نقطه با یک نقطه : در این حالت لینک ارتباطی تنها میان دو نقطه برقرار می گردد ( Point To Point ) . بی سیمهای آنالوگ قدیمی نمونه بارز این سیستم های ارتباطی می باشند .
  • ارتباط یک نقطه با چند نقطه : در این حالت در یک سمت لینک ارتباطی تنها یک نقطه و سمت دیگر چندین نقطه قرار می گیرد ( Point To Multi Point ) . سیستم های پخش رادیویی و تلویزیونی با یک فرستنده و تعداد فراونی گیرنده و همچنین Access Point ها در شبکه های WLAN با قابلیت سرویس دهی به تعدادی کلاینت نمونه بارز این سیستم های ارتباطی می باشند .
  • ارتباط چند نقطه با چند نقطه : در این حالت یک سیگنال به کمک آرایه ای از آنتن ها برای مقصد ارسال می گردد . در سمت دیگر لینک نیز آرایه ای مشابه اقدام به دریافت و آشکارسازی سیگنال می نماید . این تکنیک که اصطلاحاً دایورسیتی فضایی یا
  • ( MIMO ( Multi In Multi Out نامیده می شود جهت افزایش ظرفیت کانال مورد استفاده قرار می گیرد .

جهت لینک ارتباطی :

در این حالت سیستم های ارتباطی بی سیم بر اساس جهت عبور اطلاعات بین نقاط ابتدا و انتهای لینک به صورت زیر تقسیم بندی می شوند :

  • سیستم های یک طرفه ( One Way Communication ) :

در این حالت در یکی از دو سمت لینک ، سیستم یا سیستم های فرستنده ( Transmitter ) قرار گرفته و در سمت دیگر سیستم یا سیستم های گیرنده ( Receiver ) واقع می شوند . سیستم های پخش رادیویی و تلویزیونی ( Broadcasting ) همگی از جمله این سیستم ها به حساب می آیند .

  • سیستم های دو طرفه Half Duplex :

در این حالت ، هر دو سمت لینک قادر به ارسال و دریافت اطلاعات می باشند منتها عمل ارسال و دریافت به صورت همزمان صورت نگرفته و با توالی زمانی انجام می شود . به چنین سیستمهایی که قادر به انجام دادن هر دو عمل ارسال و دریافت می باشند در اصطلاح Transceiver می گویند . بی سیمهای صوتی آنالوگ اغلب جزء این دسته از سیستم های ارتباطی رادیویی به حساب می آیند .

  • سیستم های دو طرفه Full Duplex :

در این حالت ، هر دو سمت لینک قادر به ارسال و دریافت توام اطلاعات می باشند. به عبارت دیگر عمل ارسال و دریافت بر روی یک لینک به صورت همزمان بین نقاط صورت می گیرد . عملکرد سیستم های تلفن بی سیم آنالوگ و دیجیتال ، شبکه های مخابرات سلولی و همچنین ارتباطات در شبکه های WLAN همگی بر اساس ارتباطات رادیویی Full Duplex می باشد .

 

نرم افزارهای کنترل و طراحی شبکه های وایرلس

نرم افزار ezMaster از سری نیوترون (Neutron) ساخت شرکت EnGenius پاسخی به تمام چالش های مدیریت نرم افزاری شبکه است. این نرم‌افزار با مشارکت کنترلرهای WLAN و AP های موجود، یک راهکار جامع در مدیریت نرم‌افزاری شبکه در سطح اینترپرایز است که با هزینه‌ای بسیار ناچیز و بدون هیچ انحصاری در اجرا، در دسترس همگان است.  مقیاس پذیری بالا بدون در نظر گرفتن حجم شبکه با راهکار مدیریت WLAN:  این نرم‌افزار با بستر WLAN به تمامی Managed Service Provider ها این قابلیت را می‌دهد که چندین شبکه گسترده مجزا را با بیش از 1000 اکسس پوینت و سوییچ و 10000 کاربر همزمان، تنها از یک نقطه مدیریت و رهبری نماید. در ادامه  عکس های از محیط این نرم افزار و امکانات آن مشاهده می کنید.

 

طراحی ارتباطات بی سیم

قابلیت نصب و بهره برداری سریع همراه با امنیت بالا :

برای کاهش زمان وقفه سخت افزاری سیستم و محصولات اینجنیوس ، نرم افزار مورد نظر قابلیت نصب سریع و بدون نیاز به آموزش پیچیده را داراست.ویژگی های بارز این نرم افزار نگاه به توسعه محتمل در بستر نرم افزاری و سخت افزاری ، مدیریت در لایه سه ، امنیت فوق العاده با استفاده از رمز نگاری پیشرفته ، تدوین گزارشات و رصد اطلاعات در حوزه رفع مشکل، اعلام خطا و هشدار تهاجم است.

طراحی ارتباطات بی سیم

قابلیت آمار گیری:

نرم افزار قابلیت نمایش نمودار به لحظه ، روزانه ، هفتگی و ماهانه آمار ترافیک کاربران هر دستگاه تحت کنترل را داراست.

طراحی ارتباطات بی سیمقابلیت بصر سازی:

این نرم افزار با ایجاد گروه های متفاوت و با گرفتن Mac Address محصولات قابل پشتیبانی ، توانایی رصد دستگاه های متصل و بررسی آخرین آخرین وضعیت آنها را در سطح حجم نرخ داده های ارسالی ، آخرین بروزرسانی و نمایش توپولوژی اتصال با شماره پورت و IP آدرس را داراست.می توان نقشه ساختمانی که AP در آن نصب شده به همراه پلان طبقه مورد نظر را بارگذاری نمود تا در صورت بروز مشکل مرجع مستند خاصی جهت بررسی پوشش وای – فای و کالیبره نمودن آن همواره باشد.

طراحی ارتباطات بی سیم

قابلیت بروزرسانی گسترده :

فایل بروز رسانی نرم افزار دستگاه می تواند یا مستقیم در خود دستگاه بارگذاری گردد و یا نرم افزار به طور خودکار سرور اصلی را برای بروزرسانی جستجو می نماید تا هر دستگاه متصل آن را نصب و بکارگیری نماید.

پشتیبانی از هات اسپات وای-فای :

با استفاده از پورتال انحصاری نرم افزار مورد نظر با ایجاد صفحه ورود مشخص با طراحی و لوگوی دلخواه و اسم پروفایل منحصر به فرد ، به هنگام استفاده کاربر اط شبکه های وای فای ، امکان دسترسی به هات اسپات را در محصولات سری EWS با سطوح دسترسی مختلف می دهد. اگر چنان چه مایل باشید می توانید حساب کاربری ویژه مهمان با عنوان و اسم رمز خاص تولید نمایید و در این حالت به مهمانان شبکه ، دسترسی به شبکه اعطا نمایید.

قابلیت مانیتورینگ پیشرفته :

با یک کلیک می توانید تمامی کاربران فعال هر دستگاهی را در لیستی مشاهده نمایید و بنا به هر دلیلی طبق مقررات ، او را از دسترسی منع و یا از لیست خارج نمایید.

هزینه و ارزش افزوده :

با توجه به این که نرم افزار مدیریت مذکور ، حق انحصار و کپی رایت در بهره برداری از آن را ندارد، تمامی استفاده کنندگان و Managed Services Provider (ISP) ها به راحتی ارزش افزوده ای در تجارت محصول خود و رشد پایدار برخوردار خواهند بود.

 

تصاویر بیشتر از  محیط نرم افزار

 

طراحی ارتباطات بی سیم

طراحی ارتباطات بی سیم

 

طراحی ارتباطات بی سیم

طراحی ارتباطات بی سیم

فهرست