هر دوربین مداربسته تا چه فاصله ای میتواند چهره را تشخیص دهد؟

سؤالی که اغلب در مورد دوربین های زوم دار پرسیده می شود، این است که یک دوربین مداربسته تا چه فاصله ای می تواند تصویری ارائه دهد که چهره اشخاص و یا جزئیات در آن قابل شناسایی باشد. برای مثال وقتی می گوییم یک دوربین با رزولیشن 2 مگاپیکسل و با قابلیت زوم اپتیکال  30X تا چه فاصله ای می تواند بر روی سوژه زوم کرده و چهره و جزئیات را نشان دهد، چگونه قابل محاسبه است.

در این مقاله با ارائه فرمولی ساده، روش محاسبه این سؤال را توضیح خواهیم داد. برای شفاف سازی جمله‌ی “یک دوربین تا چه فاصله ای می تواند تصویر قابل قبول ارائه دهد” ابتدا باید به تعریف تصویر قابل قبول بپردازیم، به طور معمول به تصویری که بتوان در آن چهره افراد را تشخیص و در دادگاه به آن استناد نمود، تصویر ایده آل در صنعت نظارت تصویری می گویند. بنابراین هدف ما، محاسبه دورترین فاصله ای است که از دوربین می توان چهره را تشخیص داد. این متد برای لنزهای متغیر موتوردار (motorized Vari-focal)، لنزهای متغیر (Vari-focal) و لنزهای ثابت (fixed lens) کاربرد خواهد داشت.

تعریف تشخیص چهره

کوچکترین واحد عکس و یا تصویر پیکسل است و طبق محاسبات انجام شده، برای تشخیص چهره انسان که اندازه آن حدود 0.2 متر می باشد، به 36 پیکسل عرضی احتیاج است.

 

جمع آوری مشخصات فنی لازم

برای جایگذاری داده ها در فرمول احتیاج به چندین فاکتور از دوربین و لنز آن است، که از بخش مشخصات فنی (datasheet) آنها قابل دسترسی است.

  •  سایز سنسور دوربین که معمولا 2/1 ، 3/1 و یا 4/1 اینچ می باشد.
  • ماکزیمم رزولیشن عرضی دوربین
  •  طول و عرض سنسور که از جدول زیر می توانید آنها را ببینید:

 

گراف کلی محاسبه

با کمک گراف زیر، معلومات و مجهولات معادله را مشخص نموده‌ایم:

فرمول ها

مشخصات فنی:

  • ماکزیمم رزولیشن عرضی تصویر=1920
  • ماکزیمم فاصله کانونی=129
  • سایز عرضی واقعی سنسور=4.8

 

حال با توجه به فرمول، داده ها را در فرمول جایگذاری می کنیم

H= 1920 × 0.2 ÷ 36 → H = 10.7

در نتیجه:

D=129 × 10.7 ÷ 4.8 → D = 287 m

با توجه به نتیجه فرمول ، یک دوربین با رزولیشن 2 مگاپیکسل و با قابلیت زوم اپتیکال30X ، تا فاصله 287 متری می تواند چهره افراد را تشخیص دهد. شایان ذکر است این فاصله بالاترین مقدار و یا متراژ زوم این دوربین نیست بلکه بیشترین فاصله ای است که می تواند چهره را تشخیص دهد.

 

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
دوربین های مداربسته‌ و مزایای آنها
نوشتهٔ بعدی
نگاهی به تکنولوژی های آنالوگ مگاپیکسلی

مطالب مرتبط

فهرست